search
top

Turşu Vakti

Güz gelince köyde her aile domates, biber ve lahana gibi sebzelerden kışlık turşusunu yapardı. Bostanının son ürünleri toplanır temizlenir ve turşu kaplarına yerleştirilir. Turşunun en önemli yanını onun tuz oranını ayarlamak oluşturur. Turşu suyunu herkes hazırlayamaz. Onu en iyi köyün yaşlı kadınları bilir ve genç kızlar taze gelinler turşu suyunu hazırlamak için onlara danışırlar. Tuz oranı çok önemlidir, çünkü tuzu az olan turşu çürür, çok olan ise tuzundan tadıyla yenmez.
Turşu suyunun tuzunu ayarlamak için şu yol takip edilirdi. Önce bir kaba su konur, sonra içine bir miktar tuz atılır ve eritilirdi. Daha sonra yıkanmış ve pişmemiş bir yumurta suyun içine konurdu. Eğer yumurta, suyun dibinde ise biraz tuz daha ilave edilirdi. Yumurta suyun yüzeyine çıkana kadar tuz eklemeye devam edilirdi. Yumurta suyun yüzeyine çıktıktan sonra tuz dengesi sağlanmış kabul edilirdi.
Toplanan biberler ucundan dilimlenir, lahana küçük parçalara ayrılır, domatesin de ortasına bir bıçak atılır ve hazırlanan kaplara yerleştirilir. Daha sonra dikkatle hazırlanan turşu suyu bu kaplara konur. Üzerine de bastırması için temiz düz bir taş konur. Turşunun içine ek olarak sarımsak, üzüm suyu gibi malzeme koyanlar da olur. Sonra turşu kabının ağzı sıkıca kapatılır, emniyetli bir yerde olgunlaşmaya bırakılır. Yaklaşık yirmi beş otuz gün sonra olgunlaşır. Köyde turşu özellikle kışın yemeklerin yanında bir çeşni olarak tüketilir. Özellikle bulgur pilavı yanına küçük kıyılmış turşunun içine ezilmiş bir iki diş sarımsak ve sulandırılmış ekşi pekmezle komposto şeklinde hazırlanır ve keyifle içilir.
Köyde her aile güz mevsimi gelince kışlık turşusunu yine hazırlamaktadır. Kimse bu adetten vazgeçmemiştir.

Yorum Yapın

You must be logged in to post a comment.

top