search
top

Değişim

Her Şey Değişiyor…
Geçen cuma mahalle mescidine gitmiştim. Kapıdan içeri adımı attığımda imam kürsüdeydi ve “faydalı olmak için değişmek gerekir” diyordu. Mescitte bir köşeye oturdum ve imamı dinlemeye başladım. Her gün soframızda yediğimiz ekmeği anlatıyordu. İmam, “soframızdan eksik etmediğimiz ekmek hangi değişimlerden geçiyor biliyor musunuz?” sorusundan sonra şöyle devam etti. Ekmeğin aslı buğdaydır. Buğday önce toprağa ekilir, tohum toprak altına girer toprak olur, toprakta ölür. Sonra orada hayat bulur, filizlenir ve ekin olarak dirilir.
Ekin öyle kalmaz. Faydalı olabilmesi için değişmesi gerekir. Hava su ve toprak onu değiştirir. Yavaş yavaş incecikten boyu uzar. Sonra başaklara durur, yeşil yaprakları sararır. Güneş vurur, başaklar olgunlaşır, ağırlığı taşıyamaz olur ve boynunu büker. Gökyüzüne bakan başaklar hayat bulduğu yere, toprağa bakmaya başlar.
Başaklar da öyle kalamaz. Faydalı olabilmesi için değişmesi gerekir. Ekinleri biçerler, döverler sapından başakları, başaklardan buğdayları ayırırlar. Bin bir zahmetle buğdaylar tane tane bir araya toplanır.
Buğdaylar o haliyle işe yaramaz. Faydalı olabilmesi için değişmesi gerekir. Buğdaylar yıkanır, kurutulur sonra değirmene götürülür ve öğütülür. Buğdaylar ezilir, adeta yok olur, yokluk yeni bir varlığa dönüşür, un olur.
Un da o şekliyle işe yaramaz. Faydalı olabilmesi için değişmesi gerekir. Un su ile buluşur. Suyu içine emdikçe farklı bir şekle dönüşür. Su unda un suda kaybolarak değişir. Ortada ne su, ne de un kalır, ikisi de birbirinde yok olur ve hamur olur.
Hamur da öyle kalsa bir işe yaramaz. Faydalı olabilmesi için değişmesi gerekir. Hamur şekillere bürünür; tatlısından tuzlusuna, kepeklisinden saf buğday ekmeğine, simidinden poğaçasına çeşit çeşit şekillere girer. Başakların olgunlaşması için güneşle buluştuğu gibi hamurlar ateşle buluşur, pişer ve değişir. Aslını kaybetmeden meydana gelen bu değişmeler onu olgunlaştır ve faydalı, işe yarar hale getirir. Ancak bu değişmelerden sonra soframızda yerini alır. Demek ki faydalı olmak için değişmek gerekiyor.
Siz kendinizi ne kadar değiştirebiliyorsunuz?
281212

Yorum Yapın

You must be logged in to post a comment.

top